Učitavanje...
Smotra dječjeg folklora Sisačko-moslavačke županije u Kutini: Mladi čuvari baštine na sceni

Smotra dječjeg folklora Sisačko-moslavačke županije u Kutini: Mladi čuvari baštine na sceni

10/03/2025

Kutina je i ove godine bila domaćin Smotre dječjeg folklora Sisačko-moslavačke županije, jedne od najvažnijih manifestacija posvećenih očuvanju i njegovanju narodnih običaja među najmlađim naraštajima. Ovaj događaj, koji iz godine u godinu okuplja velik broj sudionika i posjetitelja, održan je u Domu kulture Kutina, u organizaciji Gradskog saveza KUD-ova Grada Kutine i Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Sisačko-moslavačke županije, dok je suorganizator bilo Pučko otvoreno učilište Kutina.

Očuvanje kulturne baštine kroz dječje folklorno stvaralaštvo

Ovogodišnja Smotra bila je posvećena očuvanju i prezentaciji dječjeg folklornog stvaralaštva, pri čemu su mladi izvođači predstavili tradicionalne brojalice, igre, pjesme, plesove i narodno ruho specifično za različite dijelove Sisačko-moslavačke županije.

Poseban naglasak stavljen je na prenošenje tradicije najmlađim generacijama kroz izvedbe koje njeguju autentične folklorne izraze pojedinih krajeva, čime se potiče njihova ljubav prema kulturnoj baštini i jača svijest o njezinoj važnosti.

Zbog velikog broja prijavljenih izvođača, program Smotre bio je podijeljen u dva dijela, što je omogućilo svakom društvu dovoljno vremena da na najbolji način predstavi bogatstvo svog kraja. Publika je s velikim interesom pratila nastupe, a svaki izlazak na pozornicu bio je popraćen pljeskom i podrškom gledatelja.

Stručni žiri i kriteriji ocjenjivanja

Smotra je natjecateljskog karaktera, a izvedbe folklornih skupina pratio je stručni žiri, ocjenjujući ih prema trima ključnim komponentama. Prvi se odnosi na plesnu izvedbu što podrazumijeva autentičnost pokreta, preciznost u izvođenju, sinkronizaciju i vjernost tradicijskom izričaju. Iduća komponenta je glazbena pratnja i pjevanje. Žiri ocjenjuje intonaciju, ritam i vokalnu izvedbu u skladu s tradicijom kraja iz kojeg dolazi skupina. Na posljetku ne smije se izostaviti niti narodno ruho gdje će žiri provjeriti autentičnost, očuvanost i pravilnu uporabu tradicijskih nošnji.

O kvaliteti izvedbi odlučivalo je stručno povjerenstvo u sastavu Slavice i Lane Moslavac, koje su pomno pratile svaki nastup i dale svoje ocjene te stručne preporuke.

Raznolikost sudionika i bogatstvo tradicijskih izvedbi

Na Smotri su nastupile 22 folklorne skupine, koje djeluju unutar kulturno-umjetničkih društava iz cijele županije. Svaka skupina donijela je jedinstvenu interpretaciju folklornog nasljeđa svog kraja, prikazujući bogatstvo plesnih stilova, vokalnih izvedbi i narodnih nošnji.

Među sudionicima bili su: KUD „Moslavina“ Kutina, KUD „Ilova“, KUD „Mijo Stuparić“ Velika Ludina, FA „Petrinjčica“, POU Hrvatski dom Petrinja, FA „Ivan Goran Kovačić“ Sisak, Matica Slovačka Međurić, KUD „Jelenčanka“ Gornja Jelenska, KUD „Stružec“, KUD „Banova Jaruga“, Češka beseda Međurić, KUD „Preslica“ Pešćenica, KUD „Sunjanka“ Sunja, Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac, FA „Etno Siscia“ Sisak, Društvo Naša djeca „Osmijeh“ Rajić, KUD „Moslavec“ Voloder, KUD „Repušnica“ Repušnica, KUD „Šubić“ Novska, Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo „Poculica“ Letovanić i KUD „Ivančice“ Kutina.

Svečano otvorenje i uzvanici

Smotru je službeno otvorila gospođa Ivanka Roksandić, predsjednica Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Sisačko-moslavačke županije, koja je u svom govoru naglasila važnost ovakvih manifestacija za očuvanje kulturnog identiteta i nasljeđa regije.

Prisutnima se obratio i gradonačelnik Zlatko Babić, koji je u svom govoru istaknuo značaj manifestacije: „Smotra dječjeg folklora Sisačko-moslavačke županije nije samo prilika da naši najmlađi pokažu svoje talente, već i važan događaj za očuvanje kulturne baštine. Oduševljen sam što u Kutini možemo ugostiti ovoliko mladih entuzijasta koji s ponosom predstavljaju folklor svojih krajeva. Grad Kutina nastavit će podupirati ovakve projekte jer su oni temelj očuvanja našeg identiteta.“

Okrugli stol i izbor najboljih skupina

Po završetku Smotre održan je Okrugli stol, na kojem su članovi stručnog povjerenstva analizirali nastupe sudionika te iznijeli preporuke za njihov daljnji razvoj. Istaknuli su visoku razinu izvedbi, napredak u usvajanju plesnih elemenata, kvaliteti narodnih nošnji i glazbenoj interpretaciji, naglasivši važnost kontinuiranog rada na očuvanju tradicije.

Na temelju ocjena i ukupnog dojma, donesena je odluka da će KUD „Ivančice“ predstavljati Sisačko-moslavačku županiju na Đakovačkim vezovima, dok će starija skupina KUD-a „Moslavec“ Voloder nastupiti na Vinkovačkim jesenima. Starija skupina KUD-a „Moslavina“ Kutina izborila je sudjelovanje na 22. Festivalu dječjeg folklora u Vinkovcima.

Posebne pohvale stručnog povjerenstva upućene su Folklornom ansamblu „Ivan Goran Kovačić“ Sisak i KUD-u „Sunjanka“ Sunja, koji su se istaknuli kvalitetom svojih nastupa i predanošću u očuvanju folklorne baštine.

Smotra kao simbol očuvanja tradicije i identiteta

Smotra dječjeg folklora u Kutini još je jednom pokazala važnost kontinuiranog ulaganja u očuvanje narodnih običaja i kulturne baštine. Kroz pjesmu, ples i nošnju, mladi izvođači uspješno su prenijeli duh tradicije, dok je bogat program dokazao da folklorna baština ima osigurano mjesto u budućnosti kulturnih događanja.