Učitavanje...
Eko Moslavina i Grad Kutina kroz edukativne radionice o odvajanju otpada ulažu u najmlađe generacije

Eko Moslavina i Grad Kutina kroz edukativne radionice o odvajanju otpada ulažu u najmlađe generacije

28/10/2024

Komunalno društvo Eko Moslavina d.o.o., u suradnji s Gradom Kutinom i Dječjim vrtićem Kutina, organiziralo je dvodnevne edukativne radionice namijenjene najmlađim građanima Kutine. Ove radionice, koje uključuju osam vrtićkih skupina – srednjih i starijih, imaju za cilj, kroz igru i interaktivne aktivnosti, približiti djeci važnost pravilnog odvajanja otpada, kao i razvijanje svijesti o očuvanju okoliša od najranije dobi.

Direktor Eko Moslavine d.o.o., gospodin Husnjak, istaknuo je kako su najmlađi izuzetno otvoreni za usvajanje novih znanja i ponašanja te smatra kako je upravo rad s djecom ključno ulaganje u budućnost zajednice. „S djecom je najlakše raditi jer oni kvalitetno prihvaćaju sve naše sugestije i programe. Upravo zato, uz podršku Grada Kutine i vrtića, postavili smo mobilno reciklažno dvorište na lokaciju sjevernog parkirališta Školske ulice 9 i 10, kako bi djeca kroz praktične vježbe naučila gdje pravilno odložiti papir, plastiku i druge materijale,” pojasnio je Husnjak.

Radionice obuhvaćaju različite aktivnosti prilagođene uzrastu djece, koje im na razumljiv i jednostavan način pokazuju kako i zašto odvajati otpad. Kroz ove vježbe djeca saznaju i o opasnom otpadu te važnosti pravilnog odlaganja kako bi se spriječila šteta za okoliš i zdravlje. "Ovakvi programi u vrtićima i školama ne samo da pomažu očuvanju okoliša, već osiguravaju i da nove generacije već u ranoj dobi steknu naviku odgovornog gospodarenja otpadom," dodao je direktor Eko Moslavine.

Gradonačelnik Zlatko Babić, podržavajući inicijativu Eko Moslavine, naglasio je važnost zajedničkog ulaganja u edukaciju svih dobnih skupina, no istaknuo je kako su upravo djeca ključna za postizanje održivih rezultata. "Grad Kutina već je dosegao više od 30% razvrstanog otpada, no želimo taj postotak svake godine podizati. Upravo zbog toga redovito provodimo brojne aktivnosti usmjerene prema građanima, uključujući podjelu plavih i žutih kanti za papir i plastiku, te edukaciju putem javnih tribina i promotivnog materijala," rekao je Babić.

Gradonačelnik je također pohvalio ulogu najmlađih u promicanju održivih praksi. "Djeca uče vrlo brzo i, kako smo primijetili, često postaju svojevrsni korektiv unutar obitelji – ukazuju roditeljima na pravilno odvajanje i potiču ih na odgovorno ponašanje. Ova generacija koja danas sudjeluje u ovim radionicama sutra će biti naši glavni nositelji održivih praksi, što nam daje sigurnost da ćemo u budućnosti dosegnuti ciljeve smanjenja otpada na odlagalištima," zaključio je Babić.

Uz radionice za vrtićke skupine, Eko Moslavina redovito provodi slične edukativne aktivnosti i u osnovnim školama, a uskoro planira proširiti program i na srednje škole, što je još jedan korak prema potpunom uključivanju svih generacija u odgovorno gospodarenje otpadom.